Naslovnica Novosti BiH je zarobljeno društvo – Janjić: Dodik je upao u živo blato,...

BiH je zarobljeno društvo – Janjić: Dodik je upao u živo blato, očekujem njegove nove marifetluke

8

Dodik je doveo do toga da je tema rata postala aktivna, a to je potcrtao kada je najavio da će napraviti vojsku, ističe Janjić

Milorad Dodik, član Predsjedništva BiH, u utorak je naglasio da nema konkretan plan koji bi išao ka provedbi otcjepljenja Republike Srpske, te ponovio kako se zalaže za poštivanje Daytona. Na pitanje novinara Avde Avdića, koji je naglasio da vojska treba da štiti državu od onih koji ruše institucije, Dodik je upitao: “Kako misliš upotrijebiti vojsku ako ja ne glasam za to?”

Emir Suljagić, direktor Memorijalnog centra Srebrenica, na Twitter profilu naglasio je da je ”Avdić isprovocirao Dodika da prerano otkrije da planira nasilje”, ali i “da su Dodikovi planovi A i B isti – formirati vojsku koja je počinila genocid i razoružati Bošnjake i ponoviti 1992”. Dr. Dušan Janjić, politički analitičar iz Srbije, ističe da “postoji pravilo koje kaže da nije problem kad upadneš u problem, nego kad počneš pogrešno iz njega da se vadiš”.

– Dodik je upao u živo blato koje nije sam zamesio, ali jeste pretežno on, a to je pokušaj razgradnje BiH. Drugi element je zagovaranje da se sa drugima ne može živeti i treći je činjenica da to nije Dodik iz prvog mandata – socijaldemokrata, već Dodik koji je postao desničarski, populistički etnonacionalista. Ubiše ga očekivanja, nade, jake reči, poručuje dr. Janjić i dodaje da od Dodika očekuje “nove marifetluke”, kao i da će morati neko drugi da ga ukloni.

Ističe da međunarodna zajednica neće dozvoliti rat 90-ih, ali da je moguće “ono što Dodik i njegovi mentori zovu – hibridni rat” koji znači da će u BiH biti stalne krize, a kroz 10 godina će otići bar još 800.000 ljudi.

– Nacionalističke politike su zarobile BiH, BiH je zarobljeno društvo, ističe dr. Janjić.

Tanja Topić, banjalučka politička analitičarka, naglašava da “Dodiku najviše odgovara da vodi intervju sam sa sobom”.

– Stalna promjena retorike postala je konstanta njegove politike, govori Topić