Predsjedavajući Predsjedništva BiH Milorad Dodik razgovarao je danas u Tirani na marginama Samita Brdo-Brioni sa predsjednikom Poljske Andrzejem Dudom i prenio mu vlastiti stav da je neprihvatljiv istup predstavnika Poljske u Vijeću sigurnosti UN nakon obraćanja visokog predstavnika Valentina Inzka i predstavljanja 55. izvještaja o povedbi mira u BiH.
Dodik je rekao Dudi da je neprihvatljiv način na koji je nastupila predstavnica Poljske u Vijeću sigurnosti UN koja je pružila podršku visokom predstavniku u BiH i primjeni bonskih ovlašćenja, te ocijenila da vlast u Republici Srpskoj, formiranjem komisija za Srebrenicu i Sarajevo, pokušava da revidira historiju.
Dodik je ukazao da je takav istup predstavnika Poljske neprihvatljiv, te da se davanjem podrške primjeni bonskih ovlašćenja daje podrška protektoratu u BiH, koja želi da ide ka EU.
Dodik je konstatirao da formiranje dvije nezavisne međunarodne komisije nije revidiranje historije, već dio traganja za historijskom istinom, te da se Republika Srpska nada da će one pomoći da se dođe do sveobuhvatnijih i tačnih historijskih činjenica o ratu.
Kako je Dodik poljskom predsjedniku iznio vlastiti, a ne stav Predsjedništva BiH kao kolektivnog organa, sasvim je sigurno da će hrvatski i bošnjački članovi Predsjedništva BiH reagirati i poljskog predsjednika upoznati sa vlastitim stajalištima. Dodikov istup je skandalozan ne samo zbog toga što je iznio stav koji nije verificiran nego i zbog činjenice da svojim istupom osporava pravo druge suverene države da zauzima i zastupa vlastite političke stavove.
Podsjećamo, kod razmatranja poljednjeg Izvještaja OHR-a o provedbi mira u BiH, predstavnica Poljske Joanna Wronecka dala je punu podršku visokom predstavniku i korištenju bonskih ovlasti. Poljska smatra da uvođenje rezervnog policijskog sastava u entitetu RS predstavlja osnivanje entitetskih oružanih snaga. Govoreći o izazovima sa kojima se BiH suočava, poljska predstavnica izdvojila je posljednje pokušaje vlasti entiteta RS na, kako je kazala, revidiranju historije.
– Stalni pokušaji revidiranje historije su neprihvatljivi. Odluka RS-a da formira komisiju koja bi trebala ponovo otvoriti pitanje interpretacije događaja u Srebrenici je posljednji takav primjer. Nema prostora za drugačiju interpretaciju – poručila je predstavnica Poljske.
(S.B./Agencije)





