Strategija Zapada na zapadnom Balkanu bila pogrešna i zbog toga je propala otvorivši vrata autokratiji koja je glavni razlog trenutne situacije u državi
Nakon što je RS krenula u odlučnije vraćanje nadležnosti što je potvrdila prošlosedmična posebna sjednica NSRS-a, brojni evropski ali i svjetski analitičari i mediji počeli su pisati o političkoj krizi u BiH koja ima veliki potencijal eskalacije. U jednoj od najrecentnijih analiza navodi se kako je strategija Zapada na zapadnom Balkanu bila pogrešna i zbog toga je propala.
U tekstu se navodi kako je takav pogrešan pristup otvorio vrata autokratije što je direktno dovelo do trenutne situacije u državi.
– Nema sumnje da Milorad Dodik – srpski moćnik u tročlanom Predsjedništvu BiH i najglasniji pobornik secesije RS – neće izgraditi srpsku vojsku sposobnu da započne rat, samo zbog nedostatka novca. Štaviše, rat bi oštetio njegove poslovne interese. Rat ne treba ni njegovim pokroviteljima u Beogradu i Moskvi, navodi se u tekstu portala Euractiv.
U nastavku teksta se navodi kako je prava prijetnja pokušaj RS da zabrlja finansiranje BiH. Međunarodni monetarni fond je posebno zabrinut zbog potencijalnog povlačenja entiteta RS iz Uprave za indirektno oporezivanje (UIO) BiH.
Prije nekoliko dana predstavnik MMF-a u BiH Andrew Jewell je istakao kako je UIO jedna od ključnih institucija u državi jer je ona najveći izvor prihoda za više vlada BiH.
Prema MMF-u, UIO predstavlja jednu od najuspješnijih institucija u BiH, a indirektni porezi koje prikuplja ova agencija su najvažniji izvor prihoda za više vlada BiH”, navodi se u analizi.
U tekstu se tvrdi kako je jasno da se politički sukobi u RS vode oko moći, a ne principa, a Dodik je taj koji upravlja dinamikom.
Najnovija dešavanja u Bosni ukazuju na neuspjeh strategija Zapada, koji je dao prioritet percepciji stabilnosti koju pružaju lideri poput Vučića u Srbiji ili Đukanovića u Crnoj Gori.
Međutim, ova ‘stabilokratija’ je imala previše negativnih strana, a jedna od njih je ekonomska i društvena stagnacija, što dovodi do nestabilnosti i otvaranja vrata drugim geopolitičkim igračima.
Druga mana stabilokratije je što stvara marionete poput Dodika, koje ponekad izmiču kontroli”, poručeno je u ovoj analizi.
Kako autori poručuju, stabilokratija je bila dominatna karakteristika SAD i EU u regionu, ali i “propala i pogrešna”, te je stvorena autokratija pa su tako otvorena vrata vanjskih utjecajima.
– Nakon što je toliko mladih i obrazovanih ljudi napustilo region, ima li još prostora za demokratizaciju, evropeizaciju Zapadnog Balkana? Autori ovog sažetka su skeptični, navodi se u zaključku Georgia Goteva i Zeljke Trkanjeca za Euractiv.