Naslovnica Politika Grlić Radman u Sarajevu: Izmjene Izbornog zakona ključne za ravnopravnost Hrvata u...

Grlić Radman u Sarajevu: Izmjene Izbornog zakona ključne za ravnopravnost Hrvata u BiH

191

Hrvatski ministar vanjskih i europskih poslova Gordan Grlić Radman boravio je u dvodnevnom posjetu Sarajevu, gdje je istaknuo očekivanje da će se izmjenama Izbornog zakona Hrvatima u Bosni i Hercegovini vratiti prava zajamčena Dejtonskim mirovnim sporazumom, uključujući mogućnost izbora vlastitih političkih predstavnika bez preglasavanja.

Tijekom susreta s ministrom vanjskih poslova BiH Elmedinom Konakovićem, naglašena je važnost izmjena Izbornog zakona kako bi Hrvati u praksi ostvarili konstitutivnost koja im pripada temeljem dejtonskog uređenja.

Grlić Radman podsjetio je i na 32. godišnjicu Vašingtonskog sporazuma, kojim je okončan sukob između Hrvata i Bošnjaka te uspostavljena Federacija BiH.

Razgovaralo se i o energetskim projektima, uključujući Južnu plinsku interkonekciju koja bi povezala plinske sustave Hrvatske i BiH uz korištenje LNG terminala na otoku Krku. Hrvatska je, prema riječima ministra, spremna za realizaciju tog projekta.

Jedna od tema bili su i problemi vozača kamiona iz regije zbog ograničenja boravka u Europskoj uniji na 90 dana unutar šest mjeseci. Najavljeno je da Ministarstvo unutarnjih poslova Republike Hrvatske priprema rješenja, iako su ograničenja uvjetovana europskim propisima.

Tijekom boravka u Sarajevu, ministar se sastao i s vrhbosanskim nadbiskupom Tomom Vukšićem, provincijalom Bosne Srebrene fra Zdravkom Dadićem, te apostolskim nuncijem Francisom Assisijem Chullikattom.

Susreo se i s reisul-ulemom Huseinom Kavazovićem, s kojim je razgovarao o važnosti dijaloga i međusobnog razumijevanja među narodima.

Na kraju je poručio kako će Vlada Hrvatske nastaviti podržavati euroatlantski put BiH, naglasivši da su stabilnost i međusobno povjerenje ključni za budućnost zemlje.