Home Novosti BiH Majke Srebrenice “predlažu” nove nazive gradova: Gdje bi bilo Karadžićevo, gdje Mladićevo,...

Majke Srebrenice “predlažu” nove nazive gradova: Gdje bi bilo Karadžićevo, gdje Mladićevo, a gdje Dodikovo

Uz najavu razdruživanja od kojeg nema ništa, vlasti RS-a dosjetile su se i inicijative kojom bi se mijenjao naziv opštine Srebrenica

Oglas

Ukoliko je predsjednik Republike Srpske dosljedan, sporazum o razdruživanju vlastima FBiH trebao bi stići u subotu. Međutim, kako će biti proslijeđen, nije objašnjeno. Sudeći prema reakcijama, ni u FBiH ni u RS-u niko nije ozbiljno shvatio Dodikove najave.

“Priča o mirnom razdruživanju sa Federacijom BiH vjerovatno je samo još jedna dimna bomba koju je vlast bacila građanima Srpske, a koja za cilj ima sakrivanje istine o stvarnom stanju u državi”, rekao je Marinko Božović iz SDS-a.

NEMOGUĆA MISIJA
– Onog momenta kada se građani probude i ne budu dobili svoje penzije i plate, onda će tačno znati ko je krivac za stanje u kojem se nalazimo, kaže Božović i dodaje da zapaljive izjave izazivaju strah kod naroda u oba dijela BiH, koji su oslonjeni jedni na druge, jer sve više građana iz RS-a radi, prije svega, u Sarajevu, dok i građani iz FBiH dolaze na posao u RS.

Ova ideja sa razdruživanjem je odlična, da se razdružimo s mozgom, piše sociolog Srđan Puhalo

Dodikovi koalicioni partneri iz Federacije očigledno ga ne doživljavaju ozbiljno.

Lider NiP-a Elmedin Konaković je tu izjavu nazvao lupetanjem.

– Dok lupetaju gluposti o razdruživanju, na granici su da građane bh. entiteta RS “razdruže” od dvije milijarde KM koje nam stoje u zraku. “Razdružiće” ih i od prilike za integrisanje tržišta u EU tržište. “Razdružiće” ih od investicija i porasta plata. A zadužiće ih u nekoj od banaka, napisao je Konaković na društvenim mrežama.

Dodik je rekao da rok “do kraja mjeseca” može značiti da će sporazum poslati “danas ili sutra”. Ovo sve dolazi nakon što je Ambasada Sjedinjenih Američkih Država upozorila Dodika da “razdruživanje” znači kraj za ovaj entitet.

Edin Forto, predsjednik Naše stranke, konstatirao je da je Bosna i Hercegovina neupitna i o njenom opstanku ne može biti pregovara.

– Niko ne može pričati o tome hoće li BiH biti ili ne. Treba okrenuti brod koji se zove Bosna i Hercegovina u neku mirnu luku kao što je EU, kao što je NATO, rekao je Forto.

Suljagić je napisao kako pojedinci, preko MUP-a RS-a, pokušavaju zastrašiti uposlenike Memorijalnog centra

Odgovorio je i na optužbe za izdaju koje se upućuju na račun stranaka trojke.

– Trojka je osigurala zeleno svjetlo za otvaranje pristupnih pregovora s EU, međunarodni zvaničnici su rekli da je u posljednjoj godini urađeno više nego u prethodnih deset. Zvaničnici koje je trojka podržala su se izborili za Rezoluciju. S druge strane, naši prethodnici su uništili reviziju presude protiv Srbije, njihovi zvaničnici su po zatvorima. To nam govori ko je patriota, a ko izdajnik, poručio je Forto.

Jasan je bio i lider SDP-a BiH.

– Nikakvo razdruživanje ne dolazi u obzir, istakao je Nermin Nikšić, a slično razmišljaju i u zakonodavnoj vlasti.

– Pošto konstantno slušamo u javnosti o Dodikovim prijedlozima o mirnom razdruživanju, građani trebaju biti relaksirani i imati na umu da nema nikakvog razdruživanja niti ga može biti, istakao je delegat u Domu naroda Džemal Smajić (SBiH).

Hrvatski predsjednik Zoran Milanović osvrnuo se na priče iz RS-a o otcjepljenju od Bosne i Hercegovine. Milanović ih je nazvao nemogućim, te da za njih ne postoji “ni teoretska mogućnost”.

– RS se ne može otcijepiti od BiH, jer ne može. Neće donijeti takvu odluku, jer je Beograd protiv toga. Dakle, puno buke, ali bez jakog razloga, dodao je Milanović.

Osim razdruživanja, vlasti RS-a su se dosjetile i promjene imena Srebrenice. SNSD, čiji je predsjednik Milorad Dodik, želi pokrenuti proceduru promjene imena opštine.

Majke Srebrenice uputile su jasan poziv međunarodnim zvaničnicima da zaustave vladajuće strukture u RS-u.

– Ne bi nas iznenadilo da Prijedor pokušaju nazvati Stakićevo, Banju Luku Brđaninovo, Sarajevo Karadžićevo, Srebrenicu Mladićevo, a prijedlog razdruživanja Dodika od BiH i njegovu imaginarnu državu – Dodikovo. Na njihovu žalost, njihove zločine i zločinačke planove presudili su UN sudovi MKSJ i Sud pravde i zabilježili i imena stratišta. Mijenjati mogu imena gradova, ali istinu sakriti ne mogu, navele su u saopćenju.

Ćamil Duraković, potpredsjednik Republike Srpske, izjavio je da aktuelni načelnik Srebrenice Mladen Grujičić inicijativom o promjeni imena ovog mjesta pokušava pridobiti najradikalniji dio biračkog tijela.

– Slikovito rečeno pokušava biti radikalniji od onih koji su prije nešto više od mjesec mijenjali nazive ulica u Srebrenici. Kakav god ishod ove inicijative da bude, ona će biti upućena na odlučivanje Ustavnom sudu BiH, a ja zaista ne sumnjam da će je Ustavni sud proglasiti neustavnom, rekao je Duraković u izjavi za Oslobođenje.

IZAZOVNO OKRUŽENJE
Očajnički pokušaj da se promjenom imena Srebrenice sakrije istina unaprijed je osuđen na neuspjeh, kazao je poslanik u NSRS-u Ramiz Salkić.

Reagovao je i direktor Memorijalnog centra Potočari – Srebrenica Emir Suljagić.

– Izvršenje genocida bilo je planirano i sistemski pripremano od političkog i vojnog rukovodstva pobunjenih bosanskih Srba. Genocid je izvršen nad Bošnjacima koji su se usljed agresije i progona našli u “sigurnoj zoni” UN-a Srebrenica. Vođa bosanskih Srba Milorad Dodik objavio je planove da promijeni ime Srebrenice, s ciljem da je izbriše s karte, a time i iz historije. Ovo je izazovno okruženje u kojem svakodnevno djeluje Memorijalni centar Srebrenica, poručio je.