“Čini mi se da je javnost u RS shvatila koliko nam je velika prilika nadomak ruke. Previše je propuštenih prilika ove zemlje”, kazao je Konaković.
Ministar vanjskih poslova BiH Elmedin Konaković večeras je u razgovoru za N1 kazao da se BIH počela prepoznavati kao dragulj u diplomatskom svijetu, kao i da je Milorad Dodik politička realnost BiH, iza koje se uvijek lako sakriti ali da to nije rješenje.
“Mislim da smo u jednom periodu bili previše pasivni, diplomatija BiH nije radila skoro ništa. Nažalost agresija u Ukrajini je dala novo svjetlo Evropi na dešavanja na Balkanu. Ja vidim kakav je BiH dragulj u diplomatskom svijetu. Samo se čekalo da postanemo proaktivni i mi ponudimo neka svoja rješenja”, kazao je Konaković.
Do koga je bilo?
“Nije sigurno problem samo naše diplomatije. Nije ta pasivnost koja je bila evidentna. Diplomatske aktivnosti nisu bile artikulisane do kraja. Denis Bećirović je unio jednu novu energiju u Predsjedništvu i drugačije se ponaša od prethodnika. Doprinosi svemu interes velikih sila koji je bio atrofiran“, kazao je Konaković i dodao:
“Jeste nešto iz 14 prioriteta urađeno, ali je to apsolutno nedovoljno s obzirom šta se od BiH očekuje kao i pretendenta na EU put”.
“Dodik je politička realnost u BiH”
Konaković je poručio također da je Milorad Dodik politička realnost u BiH.
“Neka mi danas neko kaže kako je bilo moguće napraviti funkcionalnu vlast bez SNSD-a? Milorad Dodik je politička realnost u BiH. Ne postoji neko ko je donio drugi argument i rekao da se može s opozicijom. Drugo pitanje je ponašanje opozicije iz RS, koja je potpuno identična, čak i radikalnija. Dosta kolega iz diplomatije mi kaže da po prvi put iz BiH dolaze prijedlozi i rješenja. Mi se uvijek možemo sakriti iza Dodika, to je lagano”, kazao je Konaković.
Kada je riječ o jučerašnjem sastanku vladajuće koalicije u Sarajevu, Konaković je kazao da su već formirane radne grupe koje će uobličiti zakone koji su dogovoreni.
“Ako se ispoštuje sve što smo dogovorili, imamo obećanje aktera da će se sve to desiti. Danas smo formirali radne grupe koje će zakone uobličiti. Moći ćemo otići u Brisel svjetla obraza i reći: Evropo sad je na vas red. Ja se slažem da trebamo otvoriti svih 14 pitanja, ali tempo i dinamika je drugačija”.
“Povjerenje je malo poljuljano posebno nakon odluka NSRS koja je odlučila da donese propise koji su udar na Ustav BiH. Za nas ti zakoni formalno-pravno ne postoje. Posebno nakon pisma koje je Guterres potpisao i poslao mojoj kolegici Željki Cvijanović“.
“Čini mi se da je javnost u RS shvatila koliko nam je velika prilika nadomak ruke. Previše je propuštenih prilika ove zemlje”, kazao je Konaković.
O pismu koje je uputio Antonio Guterres, a na koje je odgovorila Željka Cvijanović, Konaković je poručio:
“Vjerujem da su to pisali eksperti iz UN-a, na što je Guterres stavio svoj potpis. Gospođa Cvijanović bez razloga upućuje kritike na rad našeg ministarstva. Mi nismo poštanski office koji dostavlja privatne stavove Predsjedništva. Moguće je da je bilo propusta, moji ljudi puno rade i moguće da je bilo propusta u smislu slanja nekog dokumenta. Mi smo dužni po Ustavu i zakonu adresirati sve poruke Predsjedništva BiH kao stava vanjske politike. Rekao sam im: Ako hoćete da šaljete pojedinačna pisma, ja mogu napisati popratni akt i problematizirati to što je napisano“.
“Smeta Cvijanović što se Lagumdžija ne slaže s njom, a ne smeta što ambasadori odbiju moju preporuku o obilježevanju genocida u Srebrenici ili nekim drugim, nego poslušaju nominalno svog šefa, a to je Željka Cvijanović. Zato me ne uzbuđuje posebno to što govori”, kazao je Konaković.