“Nisam previše optimističan kada je u pitanju izricanje presude ratnom zločincu Ratku Mladiću”, izjavio je za Fenu predsjednik Regionalnog udruženja logoraša Mirsad Duratović.
Mladiću će u utorak, 8. juna, u Den Haagu, nakon žalbe na prvostepenu presudu, biti izrečena konačna presuda za genocid, zločine protiv čovječnosti i ratne zločine počinjene u ratu u Bosni i Hercegovini od 1992. do 1995. godine, ali Duratović ne vjeruje da će pravda biti zadovoljena.
– Ono što mi ubija svaku nadu za pravednu presudu je činjenica da Mladić neće dobiti presudu za genocid u Prijedoru. Također, gubim nadu, jer grobnica Tomašica i druge takve grobnice nisu obrađene kroz optužnicu onako kako su trebale biti – kazao je.
Ističe da je Haški tribunal imao priliku u procesu protiv Radovana Karadžića, ali i u drugim procesima, dokazati da je u Prijedoru počinjen genocid, jer postoji toliko dokaza da ih je suvišno i nabrajati.
– Takva presuda je nešto što svi čekamo i što bi bila satisfakcija i zadovoljenje očekivanja žrtava genocida, ali svjesni smo da Haški tribunal neće donijeti takvu presudu. Također, svjesni smo i da, i ako Tribunal ne donese presudu za genocid, to neće biti na osnovu iznesenih dokaza, već će biti rezultat političkih pritisaka, jer bitniji su politički odnosi nego zadovoljenje pravde i slanje poruke da će zločini biti adekvatno kažnjeni i nazvani pravim imenom – zaključio je Duratović.
Bivši ratni komandant Vojske Republike Srpske Ratko Mladić prvostepeno je 2017. godine osuđen na doživotnu robiju za genocid u Srebrenici, progone Bošnjaka i Hrvata, terorisanje građana Sarajeva i uzimanje pripadnika međunarodnih mirovnih snaga UNPROFOR-a za taoce.





