Skandal u Banjoj Luci: Njemačka ministrica Anna Luhrmann proglašena nepoželjnom osobom u RS-u
Dolazak njemačke ministrice za Evropu i klimu, Anne Luhrmann, u Banju Luku u okviru službene posjete Bosni i Hercegovini, rezultirao je neviđenim diplomatskim skandalom. Vlada entiteta Republika Srpska donijela je odluku da ministricu proglasi personom non grata, čime joj je zabranjeno dalje kretanje i obavljanje bilo kakvih aktivnosti na teritoriji RS-a.
Ova odluka izazvala je val negativnih reakcija, kako unutar Bosne i Hercegovine, tako i širom Evrope. Tokom boravka u Banjoj Luci, sigurnost ministrice osiguravali su službenici Direkcije za koordinaciju policijskih tijela BiH, uz asistenciju entitetskih agencija, u skladu s važećim protokolima.
Prema pouzdanim izvorima, nakon što je delegacija smještena u hotel Courtyard by Marriot, u hotel je ušao načelnik Odjeljenja za operativnu podršku MUP-a RS, Borislav Boškić, te u službenom svojstvu obavijestio prisutne pripadnike Direkcije da je, po nalogu Vlade RS-a, ministrica Luhrmann proglašena nepoželjnom osobom i da njena posjeta mora odmah biti prekinuta.
Ministrica Luhrmann je, uprkos tome, izrazila jasan stav da namjerava ispoštovati planirane protokolarne aktivnosti, uključujući i sastanak s opozicionim predstavnicima u Narodnoj skupštini RS-a. Međutim, pripadnici MUP-a RS jasno su stavili do znanja da posjeduju naredbu da spriječe bilo kakvo dalje kretanje ministrice – pa i upotrebom sile, ukoliko bi nastavila s planiranom agendom.
Kako bi se izbjegla dalja eskalacija situacije i eventualno narušavanje javnog reda i mira, Luhrmann je, uz asistenciju Direkcije, prekinula posjetu Banjoj Luci i tokom večeri se vratila u Sarajevo.