Međunarodna zajednica, uključujući NATO, neće mirno promatrati kako Dodik dovodi u pitanje opstanak Oružanih snaga BiH i istodobno poručuje da će formirati vojsku RS-a
Evropska unija (EU) i Sjevernoatlantski savez (NATO), prema sporazumu iz 2003. godine, mogu u bilo kom trenutku u kratkom roku rasporediti dodatni broj vojnika u Bosni i Hercegovini u slučaju prijetnje sigurnosti ove zemlje. Te vojne snage, prema rezolucijama Ujedinjenih nacija, imaju izvršni mandat koji podrazumijeva i upotrebu sile, posebno kako bi se odbranile od napada ili prijetnje napadom, piše Glas Amerike.
Pitanje širine nadležnosti NATO-a u BiH aktuelizirano je posljednjom izjavom Christiana Scmhidta, visokog predstavnika, koji je u analizama eventualnog kompliciranja situacije u državi, podvukao:
– Trebalo bi biti jasno da, ako se stvari zakompliciraju, Evropska unija, EUFOR i NATO, preko mehanizma ‘Berlin plus’, mogu povećati svoju prisutnost u Bosni i Hercegovini. Ne vidim potrebu za tim u ovom trenutku, ali mislim da moramo biti svjesni situacije – podsjetio je za Glas Amerike Schmidt.
Schmidt je naglasio da “Vojska Republike Srpske neće biti formirana”.
Istaknuo je da su mu sugovornici i u Washingtonu i u Bruxellesu kazali da međunarodna zajednica, uključujući Sjevernoatlantski savez, “neće mirno promatrati” kako Milorad Dodik, član Predsjedništva BiH i predsjednik Saveza nezavisnih socijaldemokrata (SNSD), vladajuće stranke u entitetu Republika Srpska (RS), dovodi u pitanje opstanak Oružanih snaga BiH i istodobno poručuje da će formirati vojsku RS-a.
DODATNE SNAGE U PRIPRAVNOSTI
Misija EUFOR Althea se na terenu provodi korištenjem sredstava i sposobnosti NATO-a, na temelju dogovora s NATO-om poznatim kao “Berlin Plus”.
Brojni detalji “Berlin plus” sporazuma između NATO-a i EU-a nose oznaku tajnosti.
Ono što je poznato je da je između institucija EU-a i NATO-a osigurana razmjena povjerljivih podataka. Sredstva NATO-a na raspolaganju su za civilno-vojne operacije koje predvodi EU. Redovite su i konzultacije oko operacija.
Razne NATO jedinice mogu biti pozvane da podrže EUFOR trupe na terenu, a vojne operacije pod vodstvom EU-a uključene su u NATO-ovo odbrambeno planiranje.
Prema ovom sporazumu, zemlje članice EU i NATO-a imaju i rezervne snage za Misiju EUFOR Althea i izvan BiH, a razmještene su širom Evrope (Over-the-Horizon Reserve Forces). Te pričuvne snage “mogu se u bilo kom trenutku pozvati da se u kratkom roku rasporede kako bi povećale broj vojnika EUFOR-a u slučaju prijetnje sigurnom okruženju”.
Time se osigurava da EUFOR ima kapacitet da brzo intervenira u potpori agencijama za provođenje zakona u BiH.
U skladu s tim, svake godine EUFOR, NATO i Oružane snage BiH provode vježbe “Brzi odgovor” kojima se vježba i demonstrira sposobnost EUFOR-a da dovede u zemlju rezervne snage koje pomažu vlastima BiH u održavanju sigurnog i stabilnog okruženja.
POSLJEDNJA LINIJA ODBRANE
Vijeće sigurnosti Ujedinjenih nacija, jednoglasno je i uz podršku Rusije i Kine 3. novembra 2021. produžilo jednogodišnji izvršni mandat vojnoj misiji Evropske unije EUFOR Althea u Bosni i Hercegovini.
U BiH se trenutno nalazi bataljon od oko 600 vojnika iz 19 država, od kojih je 15 evropskih zemalja članica NATO-a. Preostale četiri zemlje su Sjeverna Makedonija, Čile, Švicarska te Austrija.
EUFOR ima mandat i za korištenje vojne sile. Međutim, iz EUFOR-a su u više navrata navodili da bi uvjet za to bio da je “sigurno i stabilno okruženje ozbiljno ugroženo, a postojeće sigurnosne strukture bile u opasnosti da se raspadnu”, piše Glas Amerike.