Danas je pred Sudom Bosne i Hercegovine održano ročište na kojem je Tužilaštvo BiH zatražilo dodatna tri mjeseca pritvora za bivšeg državnog ministra sigurnosti Nenada Nešića.
Nešić, koji je uhapšen u decembru zajedno s Mladenom Lučićem i Milanom Dakićem, suočava se s optužbama za udruživanje radi činjenja krivičnih djela, pranje novca, zloupotrebu položaja i primanje mita.
Pritvor koji mu je ranije određen isticao je u nedjelju, a Tužilaštvo je ovaj put zatražilo produženje samo za Nešića, dok je za ostalu dvojicu predložilo mjere zabrane.
Tužiteljica Bojana Jolović navela je da je od posljednjeg produženja pritvora saslušano više svjedoka, izvršeni su pretresi oduzetih uređaja koji su na vještačenju, dok je finansijska istraga privremeno obustavljena. Istakla je da su preliminarni rezultati pokazali postojanje nezakonito stečene imovine, ali nije željela prejudicirati ishod istrage.
Prema njenim riječima, dodatni pritvor bi omogućio završetak ispitivanja svjedoka i nastavak finansijske istrage, koja zahtijeva saradnju sa Srbijom i Crnom Gorom, budući da Nešić posjeduje imovinu i u tim zemljama.
Tužiteljica je također istakla da je u prethodnom periodu zabilježen uticaj na svjedoke, navodeći da je jedan od njih priznao kako je putem Nešićevog savjetnika dobio instrukcije za promjenu iskaza.
S druge strane, Nešićeva advokatica Senka Nožica naglasila je da njenom klijentu prijeti kazna duža od 10 godina samo kroz jedno od krivičnih djela koje nije činjenično opisano. Smatra da je pritvor neopravdan jer nije dokazano da je Nešić lično vršio pritisak na svjedoke.
“Dužnost Tužilaštva je da u što kraćem roku završi potrebne radnje, a ne da posljedice njihovog nerada snosi moj klijent”, kazala je Nožica. Dodala je i da Nešić, s obzirom na to da više nije na funkciji, ne može uticati na svjedoke niti na finansijsku istragu.
Nešić je tokom obraćanja Sudu rekao da je uvijek poštovao institucije i da je spreman pridržavati se svih mjera zabrane koje mu budu izrečene.
Sudac je na kraju upitao Tužilaštvo koliko još svjedoka može donijeti nove informacije te je izrazio sumnju u opravdanost daljeg pritvora.
Tužiteljica je uzvratila da je zbog novonastalih okolnosti došlo do zastoja u prikupljanju informacija za finansijsku istragu te da bi produženje pritvora omogućilo njeno neometano provođenje.