Europarlamentarac navodi kako je iste noći predsjednik Srbije izjavio na nacionalnoj televiziji da ne želi da potpiše Sporazum o normalizaciji odnosa između Kosova i Srbije, koji je, kako se navodi, dogovoren tek prethodnog dana, uz posredovanje EU, a koji je premijer Kosova Aljbin Kurti bio spreman da potpiše.
Nizozemski europarlamentarac Thijs Reuten je zatražio pismeni odgovor od Europske komisije da objasni svoju politiku prema Republici Srbiji kao i zašto je Evropska unija nedavno propisala grant vrijedan 600 miliona eura toj državi kao i finansijski paket pomoći vrijedan 2,2 milijarde eura, znajući da srbijanski predsjednik Aleksandar Vučić koristi Uniju kao “lični bankomat”.
“Dana 28. februara, evropski povjerenik za susjedstvo i proširenje [Oliver Varhelyi] predstavio je Republici Srbiji paket finansijske podrške vrijedan 2,2 milijarde eura, od čega 600 miliona eura je u grantovima. Ovo je najveći grant EU u historiji Srbije. U svom obraćenju, povjerenik je na pres konferenciji nazvao Srbiju, koja postaje sve autoritarnija, ‘prijateljem’, a sam dan [potpisivanja finansijskog paketa] ‘izvanrednim’ i ‘veoma simboličnim’”, navodi se u pismu.
Europarlamentarac navodi kako je iste noći predsjednik Srbije izjavio na nacionalnoj televiziji da ne želi da potpiše Sporazum o normalizaciji odnosa između Kosova i Srbije, koji je, kako se navodi, dogovoren tek prethodnog dana, uz posredovanje EU, a koji je premijer Kosova Albin Kurti bio spreman da potpiše.
Today, I asked the @EU_Commission to explain its unintelligible Serbia 🇷🇸 policy.
Vučić uses the European Union as his ATM, then turns around and refuses to sign the EU-brokered agreement with the Republic of Kosovo.
Stop this self-defeating funding of Vučić’s obstructionism. pic.twitter.com/KtSHYUWZvG
— Thijs Reuten 🇪🇺🌹 (@thijsreuten) March 3, 2023
Potom je naveo tri pitanja Evropskoj komisiji:
“1. U svjetlu predsjednikovog (Vučić) odbijanja da potpiše europski prijedlog sporazuma, da li komisija dijeli mišljenje da vrijeme posjete komesara Srbiji, njegove pohvalne primjedbe i isporuka najvećeg granta Srbije do sada predstavljaju rizike koji signaliziraju da EU podržava opstrukcionizam Srbije?
2. Koje korake će komisija preduzeti da podstakne Srbiju da potpiše evropski prijedlog sporazuma [između Srbije i Kosova]?
3. Da li će komisija odlučiti da suspenduje isplate Srbiji u skladu sa Ekonomskim i investicijskim planom dok njen predsjednik [Aleksandar Vučić] ne potpiše i pokaže kredibilnu posvećenost implementaciji EU prijedloga?”.
Thijs Reuten je na svom Twitter profilu poručio da EU mora prestati sa samoporažavajućim finansiranjem Vučićevog ‘opstrukcionizma’.
(SB)