Home Novosti POLITIČKA ANALITIČARKA TANJA TOPIĆ OGOLILA MILANOVIĆA: “Djeluje ubuđeno i uznemireno, BRANI DODIKA,...

POLITIČKA ANALITIČARKA TANJA TOPIĆ OGOLILA MILANOVIĆA: “Djeluje ubuđeno i uznemireno, BRANI DODIKA, što je, također, neuobičajeno i KONFUZAN JE”

Tanja Topić, politička analitičarka iz Banje Luke, ocijenila je u razgovoru za N1 kako hrvatski predsjednik Zoran Milanović posljednjim potezima ne štiti interes svoje države nego se ponaša kao PR određenih političkih stranaka i pojedinaca u Bosni i Hercegovini. Na upit da prokomentariše izjave MIlanovića, Topić je kazala da Milanović djeluje “ubuđeno i uznemireno”.

Oglas

N1: Hrvatski predsjednik Zoran Milanović u posljednje vrijeme mnogo komentariše BiH. Nedavno je kazao kako neće podržati Deklaraciju NATO-a u kojoj nema Daytona i konstutitivnih naroda. Kako vama ove izjave Milanovića zvuče?

Tanja Topić: Gospodin Milanović djeluje ubuđeno i uznemireno. Ne znam zbog čega je tako. Tema samita NATO-a nije bila BiH. On brani Dodika što je također neuobičajeno ako znamo genezu njegovih stavova prema Dodiku. Prilično je konfuzan kad da nastoji pokazati da je moćniji. I da ima snagu koje zapravo nema. Da je djelovao na sadržaj Deklaracije NATO-a. On se bavi susjednom državom, ne zastupajući interes svoje države, već zastupajući interese kao protparol određenih političkih partija i pojedinaca iz BiH.

Uglavnom, sve se vezuje za izmjene Izbornog zakona. Imamo li na sceni direktno mješanje zemalja regiona?

Imamo miješanje susjeda, a znamo kakve su posljedice. To nije tajna. Vrlo je snažan uticaj i kampanja koju vode susjedne države. Vidimo to u posljednje vrijeme ne samo na primjeru Milanovića, nego i po djelovanje hrvatske vlade i europarlamentaraca koji žele uticati na izmjene Izbornog zakona. Sve to za interes jedne političke stranke u BiH, kaže Tanja Topić.

Da li ćemo moći dobiti izmjenu Izbornog zakona bez miješanja stranaca?

Nažalost, čini se da je to jedino moguće rješenje. Međunarodni faktori su krenula da se dogovaraj usamo sa predstavnicima tri etnonacionalne političke partije. Međunarodna zajednica se na neki način balkanizirala. Izostavljeni su predstavnici civilnog društva i opozicione partije. Ove tri etnonacionalne partije imaju isključive i međusobno nepomirljive koncepte. Ne mogu se dogovoriti ni u vezi kozmetičkih izmjena. Sve upućuje na to da je jedino moguća izmjena uz pritisak međunarodne zajednice. To pokazuje da već 25 godina živimo u nikad ozvaničenom protektoratu.

Da li se na MZ odnosi izjava Zorana Milanovića kako “miševi pokušavaju da vode Žikino kolo”. Ko su miševi?

On je dosta metaforičan. Ne mogu ulaziti u njegovu glavu da bi vidjela ko su ti miševi. Da li su to pojedinici iz BiH koje on smatra nevažnim? On je sa nipodaštavanjem govorio i o Deklaraciji NATO-a kazavši kako da ju je pisalo nevladino udruženje iz Sarajevo. Ako govorimo o Milanoviću možemo postaviti pitanje: Zašto su miševi iz male Hrvatske drznuli tako arogantno miješati u unutrašnje stvari u BiH?

Ko su ovdje glavni igrači?

To su one političke, etnonacionalne, kvazi elite… Koje su potpuno odvojene od realnog svijata i društva u BiH. Oni idu nekim svojim putevima. Međutim, greška međunarodnog faktora je što je povjeravao takvim akterima da su zreli i odgovorni da pokrenu zemlju naprijed.

Da li Evropska unija gubi konce što se tiče BiH ili im samo nije stalo?

Uvijek posmatram stvari iz BiH. Da li smo mi izgubili ili nikada nismo uspjeli da imamo konce u rukama. Moram naglasiti kako je EU u mnogim stvarima obezglavljena. Vidjeli smo to u krizi izazvanoj pandemijom. Evropska unija nije pokazala senzibilitet prema Zapadnom Balkanu što su opet drugi iskoristili. EU uvijek reaguje sa zakašnjenjem.

Kako vam izgleda saradnja SNSD-a i HDZ-a?

To je partnerstvo koje traje jako dugo. Ono funkcioniše čak i u onim tačkama u kojima postoje neslaganje. Kao što je Jasenovac i Drugi svjetski rat. Postoji neka vrsta pakta o nenapadanju. Ne možemo čuti kritike i optužbe između ove dvije stranke. Zbog toga je došlo i do promjene zvaničnog kursa politike iz Zagrebe prema Bosni i Hercegovini.

(N1)