Visoki predstavnik Christian Schmidt je u aprilu prošle godine pismom navodno upozorio banke i potencijalne investitore da ne ulažu svoj novac u RS, niti da državnu imovinu prihvataju kao osiguranje za vraćanje kredita. Pismo je danas na svom Twitter nalogu objavio njemački novinar Michael Martens, koji radi za list Frankfurter Allgemeine Zeitung (FAZ).
– Pišem vam u vezi sa pitanjem državne imovine. S tim u vezi dozvolite mi da budem vrlo jasan. Zakon o nepokretnoj imovini koju koriste institucije RS-a je neustavan, protivan je odluci Ustavnog suda BiH i stoga je i protivan Dejtonskom sporazumu. Također je suprotan Privremenoj odluci o zabrani raspolaganja državnom imovinom, te je stoga svako postupanje po njemu ništavno i nevažeće.
Svaka primjena gorespomenutog zakona podriva vladavinu zakona i ugrožava sigurnost i predvidljivost poslovnog i investicionog okruženja u RS-u.
Ustavni sud BiH je svojom odlukom od jula 2012. eksplicitno odlučio sljedeće:
– BiH je vlasnik cjelokupne državne imovine (uključujući dio imovine bivše SFRJ, imovinu bivše SRBiH, kao i prirodna bogatstva)
– Ovlaštenje da reguliše ovo pitanje ima samo Parlamentarna skupština BiH
– Postoji stvarna potreba i pozitivna obaveza da BiH reguliše ovo pitanje što je prije moguće.
The letter goes on to urge the business community in Bosnia (and beyond) “to be aware of and abide by the existing legal regulations (…) when planning or undertaking investments and other business activities in BiH, particularly in the RS.” pic.twitter.com/NP1ytA0kS0
— Michael Martens (@Andric1961) July 14, 2023
Ovi stavovi su potvrđeni u još nekoliko odluka Ustavnog suda BiH koje su uslijedile nakon ove, a koje se odnose na poljoprivredno zemljište, šume i šumsko zemljište, rijeke i druga prirodna bogatstva.
S tim u vezi, BiH još nema državni zakon kojim bi bilo regulisano pitanje državne imovine. Nepostojanje državnog zakona, u kombinaciji sa evidentnim odbijanjem vlasti RS-a da poštuju i provode relevantne odluke Ustavnog suda BiH, stvaraju pravni haos i nesigurnost u imovinskim odnosima u RS-u i dovode u rizik ulaganja fizičkih ili pravnih lica u tom entitetu.
Savjetujem vas kao predstavnike poslovne zajednice, da savjetujete svoje zajednice da budu svjesni i da se povinuju zakonskim regulativama, uključujući i zabranu raspolaganja državnom imovinom, kao i odgovarajućim odlukama Ustavnog suda BiH, kada planiraju da poduzmu investicione i druge poslovne aktivnosti u BiH, posebno u RS-u.
To znači da temeljito provjere pravni/vlasnički status imovine i da izbjegavaju investicije ili bilo koje druge zakonite transakcije koje uključuju državnu imovinu BiH, a posebno, ponavljam, u RS-u.
Uzimite u obzir da je osiguranje vašeg najboljeg interesa, ne samo kratkoročno, nego i u budućnosti, jačanje pravne sigurnosti i vladavine prava i da je to najbolja garancija za održivo i profitabilno investiranje u RS-u, a time i u BiH.
Zadržavam potrebne instrumente da poduzmem hitne mjere sve do usvajanja zakona o državnoj imovini na nivou BiH, stoji u Schmidtovom pismu.
Pismo je upućeno Vanjskotrgovinskoj komori BiH, Udruženju banaka, Udruženju stranih investitora, entitetskim i kantonalnim privrednim komorama, kao i udruženjima poslodavaca u FBiH, RS-u i Brčko Distriktu.
U svom komentaru u vezi sa ovim pismom, njemački novinar je, između ostalog naveo:
– OHR upozorava međunarodne investitore u entitetu Republika Srpska, ali i banke koje razmišljaju da prihvate državnu imovinu kao kolateral za kredite: Budite oprezni, vaš novac bi mogao biti izgubljen, stoji u podužem komeentaru kojeg je Martens objavio na Twitteru.
Bosnia-Hercegovina. The OHR warns international investors in the Republika Srpska (RS) entity, but also banks considering to accept state property as collateral for credits: Be careful, your money could be lost. Thus, the OHR hopes to reign in Milorad Dodik, president of the RS.
— Michael Martens (@Andric1961) July 14, 2023