Napad na ustavni poredak koji je pokrenuo predsjednik entiteta Republika Srpska (RS) Milorad Dodik, zajedno sa svojim političkim saradnicima, iako je pravno zaustavljen na Ustavnom sudu BiH, već se osjeća u praksi.
Jedan od poteza političkog rukovodstva RS-a bio je poziv zaposlenima u državnim institucijama iz tog entiteta da napuste svoje pozicije i pređu u entitetske institucije.
Takvi pozivi upućeni su zaposlenima u Državnoj agenciji za istrage i zaštitu (SIPA), Sudu i Tužilaštvu BiH te Visokom sudskom i tužilačkom vijeću (VSTV).
Međutim, ovi pozivi su uglavnom ostali bez rezultata, te nije zabilježeno značajnije napuštanje državne službe. Ipak, iako su Dodikovi zakoni proglašeni neustavnima i stavljeni van snage, na terenu su primijećene određene nepravilnosti u radu pojedinih službenika.
Naime, u Sudu BiH od prošle sedmice dolazi do čestih odlaganja ročišta u predmetima gdje su sudije iz RS-a predsjedavajući sudskih vijeća. S druge strane, kada te iste sudije učestvuju kao članovi vijeća, prisustvuju ročištima.
Primjer je situacija u kojoj sudija uredno prisustvuje ročištu kao član vijeća, dok u drugom predmetu, gdje je predsjedavajući, otkaže ročište bez obrazloženja.
Takvi postupci izazivaju sumnju u motive ovakvih odluka, jer stranke u postupku nisu obaviještene o razlozima odlaganja.
Prema dostupnim informacijama, razlog za takve poteze mogao bi se nalaziti u neustavnim zakonima koje je NSRS usvojila, a Ustavni sud BiH poništio.
Time sudije iz RS-a u Sudu BiH ostavljaju dojam da samo djelimično poštuju odluke Ustavnog suda — učestvujući u radu institucija kao članovi vijeća, ali ne i kao predsjedavajući, što stvara dodatne tenzije i pravnu nesigurnost.