Evropska unija ne podržava namjeru visokog predstavnika Christiana Schmidta da nametne opsežne izmjene Ustava entiteta FBiH, te Izbornog zakona Bosne i Hercegovine.
Naredne sedmice će se znati da li će visoki predstavnik posegnuti za svojim ovlastima. Sagovornici ocjenjuju da bi i nametanje i nenametanje nanijelo ogromnu štetu samom visokom predstavniku.
Evropska unija ne podržava namjeru visokog predstavnika Christiana Schmidta da nametne opsežne izmjene Ustava entiteta FBiH, te Izbornog zakona Bosne i Hercegovine.
“To bi bilo u suprotnosti sa svime što radimo.
Posebno bi bilo suprotno dogovoru koji su lideri stranaka iz Bosne i Hercegovine postigli s predsjednikom Evropskog vijeća Charlesom Michelom od 12. juna ove godine”, rečeno je za Politicki.ba iz diplomatskih izvora.
Najava korištenja Bonskih ovlasti izazvala je (ne)očekivanu buru.
Danas, Christian Schmidt je u pat poziciji.
Ukoliko ne djeluje, narušio je vlastiti kredibilitet.
Ukoliko djeluje, izgubit će podršku značajnog dijela Vijeća za provođenje mira, ali i javnosti.
Kako saznajemo, ukoliko ne odustane, Schmidt će se suočiti s masovnim protestima u Sarajevu. Oni se već pripremaju.
Visoki predstavnik je danas u Bavarskoj gdje prisustvuje velikoj konferenciji Kršćansko-socijalne unije. Događaj želi iskoristiti da bi dobio podršku barem dijela država EU. No, kako tvrde diplomatski izvori Politicki.ba, ne ide mu baš od ruke.
“Nezadovoljna je i Hrvatska. Oni nisu dobili ono što su željeli”, tvrde sagovornici Politicki.ba.
Ako je suditi po situaciji u međunarodnoj zajednici u BiH, većina diplomata je dvostruko iznenađena. S jedne strane, iznenadila ih je nakana visokog predstavnika da tako temeljito promijeni izborna pravila nešto malo više od dva mjeseca od održavanja izbora.
S druge strane, iznenadila ih je žestina reakcija iz Sarajeva i jedinstvo stranaka u osudi onoga što je mogući izgled Schmidtove odluke.
Iz OHR-a se ne oglašavaju.
Sudeći po informacijama koje procure iz te institucije, sve je na visokom predstavniku.
Odluka je spremna.
Politicki.ba imao je uvid u kompletan njen tekst.
S jedne strane, njen “duh” je da se uklone svi dosadašnji mehanizmi blokade koje je HDZ BiH izdašno koristio.
Uvode se rokovi, mehanizmi za odlučivanje…
Želi se i osigurati da Ustavni sud entiteta F BiH od 1. januara ne bude u blokadi, jer zadnji član tog tijela, koji je značio i kvorum za odlučivanje, po sili zakona odlazi u penziju.
S druge strane, odluka donosi potpunu dominaciju HDZ-u u oba doma naroda – federalnom i državnom. To se objašnjava činjenicom da “nema pluralizma unutar hrvatskog naroda u BiH”.
Kako Politicki.ba saznaje, OHR o najavljenom nametanju nije konsultirao Venecijansku komisiju.
No, moguće je da će se obratiti i toj instituciji. Ovisno od njihovog stava, ako do komunikacije dođe, mogla bi ovisiti i finalna odluka visokog predstavnika.
Christian Schmidt suverni je vlasnik Bosnkih ovlasti.
On jeste taj koji odlučuje hoće li ih i kada koristiti i stav PIC-a nije obavezujući.
Ako se odluči da ih upotrijebi ih, onda bi taj potez morao povući najkasnije do kraja sljedeće sedmice.
“Stvari su otišle predaleko, a nisu dobro pripremljene. PIC je zasijedao prije dva dana. Jeste li primijetili da nije bilo kominikea? Nije ga bilo jer nije bilo saglasnosti. EU je kategorički protiv.
Protiv je i Vlada Njemačke. To što je naumio Schmidt protivno je poziciji Vlade. Protivno je i nedavno usvojenoj Rezoluciji o BiH koju je podržala i Schmidtova stranka – CSU”, tvrdi jedan od sagovornika Politicki.ba.