Visoki predstavnik očekuje od nadležnih domaćih institucija da djeluju u okviru svojih nadležnosti i odgovore na hitne potrebe lokalnih zajednica u područjima pogođenim požarima. Pored toga, visoki predstavnik pomno prati situaciju, te je zatražio detaljne informacije od nadležnih agencija kako bi mogao procijeniti težinu situacije.
U južnom dijelu Bosne i Hercegovine, tačnije u Hercegovini već danima bukte požari koji uništavaju bogate šumske resurse BiH, imovinu ali i same živote građana. Član Predsjedništva BiH Milorad Dodik zbog činjenice da je OHR nametuo zakon kojim se zabranjuje negiranje genocida ne želi dati saglasnost za angažmanom helikoptera RS-a, što nailazi na osude domaće i međunarodne javnosti, ali ne i na osude evropskih zvaničnika u BiH.
Angažovanje Oružanih snaga BiH nije moguće bez saglasnosti sva tri člana Predsjedništva BiH. Stoga je prvo član Predsjedništva BiH Željko Komšić zatražio pomoć od EUFOR-a, a na jučerašnjoj sjednici Predsjedništva, dvojica članova ove državne institucije Šefik Džaferović i Željko Komšić zatražili su i političko djelovanje Visokog predstavnika u BiH Christiana Schmidta, kojeg član Predsjedništva iz bh. entiteta RS Milorad Dodik uopće ne priznaje za Visokog predstavnika. U oba slučaja uslijedio je hladan tuš za sve one koji gaje nadanja, a možda i iluzije u pogledu djelovanja EUFOR-a kao institucije Evropske unije, ali u pogledu djelovanja Visokog predstavnika, koji kako je sam kazao provodi agendu njemačke kancelarke Angele Merkel.
Iz EUFOR-a su poručili da je njihov glavni zadatak održavanje sigurnog i stabilnog okruženja. U skladu s tim mandatom, EUFOR ne posjeduje posebnu opremu za gašenje šumskih požara iz zraka. Sudeći po ispoljenoj nezainteresiranosti EUFOR-a Bosna i Hercegovina i njeni građani imaju i više nego dovoljno razloga da sumnjaju u izvršenje tog zadatka, jer ukoliko ne postoje resursi za gašenje običnih požara, postavlja se legitimno pitanje, kakve to resurse posjeduje EUFOR za suzbijanje oružanih sukoba u BiH do kojih bi eventualno došlo ukoliko se politika manjeg bh. entiteta odluči krenuti putem separatizma i rušenja Daytonskog sporazuma.
Odgovor na to pitanje u ovom trenutku ne postoji, ali bi svakako o njemu svi trebali razmisliti. Doduše, iz EUFOR- a su još poručili da su spremni obaviti izviđanje terena iz zraka, ali ta spremnost neodoljivo podsjeća na onovremenu spremnost Evrope da mirno posmatra tragedije i katastrofe, upravo onakve sa kakvima je BiH bila suočena u periodu oružane agresije na BiH tokom koje je počinjen i zločin genocida.
Ništa direktnija reakcija nije stigla ni od novog visokog predstavnika, koji se izgleda još nije oporavio od početnog pokušaja ponižavanja od strane Milorada Dodika. U odgovoru Predsjedništvu BiH, Christian Schmidt je u maniru Yasushija Akashija, izrazio očekivanja od svih nadležnih institucija, kao da mu uopće nije poznato da je Dodik taj koji blokira djelovanje “nadležnih institucija”.
Visoki predstavnik očekuje od nadležnih domaćih institucija da djeluju u okviru svojih nadležnosti i odgovore na hitne potrebe lokalnih zajednica u područjima pogođenim požarima. Pored toga, visoki predstavnik pomno prati situaciju, te je zatražio detaljne informacije od nadležnih agencija kako bi mogao procijeniti težinu situacije, saopćeno je iz OHR-a.
Sve navedeno upućuje na zaključak da su i EUFOR, kao EU institucije i OHR svojim nedjelovanjem i inertnošću na indirektan način ohrabrili blokade Milorada Dodika, i to onakve blokade koje mogu dovesti do gubitaka ljudskih života. Iskustvo, međutim, govori da se Dodik na ovome neće zaustaviti, te da se blokade isplate, pa čak i pod cijenu ljudskih života.
(SB)