Home BiH Sud BiH se oglasio o crvenoj potjernici za Miloradom Dodikom i Nenadom...

Sud BiH se oglasio o crvenoj potjernici za Miloradom Dodikom i Nenadom Stevandićem

808

Sud BiH potvrdio: Crvena potjernica za Dodikom i Stevandićem nije stupila na snagu

Sud Bosne i Hercegovine potvrdio je da međunarodna crvena potjernica za predsjednikom Republike Srpske Miloradom Dodikom i predsjednikom Narodne skupštine RS-a Nenadom Stevandićem nije stupila na snagu.

Iz Suda su naveli da ne mogu komentarisati detalje odluke Interpola. “Zbog prirode komunikacije sa NCB Interpol, Sud u ovom momentu samo može potvrditi informaciju da međunarodna crvena potjernica nije stupila na snagu, dok se sve druge okolnosti i informacije smatraju povjerljivog karaktera”, navedeno je u odgovoru na upit Detektora.

Dodik je na svom X profilu izjavio da ga je kontaktirao predsjednik Srbije Aleksandar Vučić i obavijestio ga da je Direktorat Interpola uvažio žalbu Srbije te odbio zahtjev Suda BiH za raspisivanje crvene potjernice. “Hvala i predsjedniku Orbanu, kao i predsjednicima svih ostalih država koje su uputile žalbu razumijevajući političku pozadinu sudskog progona kojem sam izložen”, naveo je Dodik.

Prema Ustavu Interpola, zabranjeno je preduzimanje mjera ako slučaj ima političku, vojnu, vjersku ili rasnu pozadinu. Potpredsjednik Vlade Srbije Ivica Dačić ranije je izjavio da je Interpolov ured u Srbiji uputio protestnu notu sjedištu Interpola u Lyonu zbog ovog slučaja.

Interpolova crvena potjernica služi za hapšenje i ekstradiciju traženih osoba, ali svaka zemlja članica odlučuje da li će je primijeniti prema svojim zakonima. Dok je u nekim državama potjernica dovoljan osnov za hapšenje, u drugima ona služi samo za identifikaciju i lociranje traženih lica.

Sud BiH je 27. marta izdao naredbu za raspisivanje međunarodne potjernice za Dodikom i Stevandićem, nakon što su napustili BiH. Tužilaštvo BiH je 26. marta zatražilo potjernicu zbog sumnje da su prešli državnu granicu izbjegavajući propisane procedure. Dodik je od tada putovao u Izrael i Rusiju, a u BiH se vratio 27. marta.

Granična policija BiH istražuje okolnosti njegovog prelaska granice, dok nema informacija o istrazi u vezi sa Stevandićevim izlaskom iz zemlje.

Sud BiH je 26. februara osudio Dodika na godinu dana zatvora i šest godina zabrane obavljanja funkcije zbog nepoštivanja odluka visokog predstavnika. Ova presuda izazvala je političku krizu, nakon čega je NSRS usvojila zakone kojima zabranjuje djelovanje državnih pravosudnih i sigurnosnih institucija na teritoriji RS-a.

Ustavni sud BiH je stavio te zakone van snage, a Tužilaštvo BiH pokrenulo istragu protiv Dodika i drugih zvaničnika RS-a zbog sumnje na napad na ustavni poredak. Nakon što se nisu odazvali pozivima na saslušanje, naređeno je njihovo privođenje.

NSRS je također usvojila Nacrt ustava RS-a, kojim se predviđa veća autonomija entiteta, mogućnost referenduma o secesiji i formiranje vojske RS-a.