Milorad Dodik, predsjednik Republike Srpske, najavio je da će sutra u Banjoj Luci biti održana proširena sjednica Vlade RS na kojoj će predložiti da entitet uputi zvaničan zahtjev za ulazak u vojni i bezbjednosni sporazum sa Srbijom i Mađarskom. Dodik je tom prilikom ponovio svoj stav da Republika Srpska nikada ne smije pristupiti NATO savezu.
– Mi na to imamo pravo. Imamo odličnu saradnju i sa Izraelom i Azerbejdžanom – poručio je Dodik.
Govoreći o pitanju bezbjednosti, Dodik je naveo primjer njemačke pokrajine Bavarske, za koju tvrdi da je formirala sopstvenu Graničnu policiju, te time opravdao ideju o sličnim mjerama u okviru RS. Istakao je da su, kako je rekao, “lažljive reforme” dovele do toga da se ključne bezbjednosne institucije centralizuju na nivou Bosne i Hercegovine, što je, prema njegovim riječima, dovelo do nepovjerenja Republike Srpske u državne institucije.
– Danas nemamo povjerenje u institucije BiH – SIPA-u, vanustavno Tužilaštvo i Sud BiH. Smatramo ih neprijateljskim prema Republici Srpskoj – izjavio je Dodik.
Takođe je naglasio da Republika Srpska odbacuje, kako je rekao, “nasilje koje institucije BiH vrše prema Srpskoj”, ističući da to nije bila vizija Bosne i Hercegovine koja je, prema njegovim tvrdnjama, potpisana u Dejtonu.