Srebrenicu su dosta dobro istražili kako istražitelji iz naše zemlje, tako i oni međunarodni. Stoga je najava Vlade RS-a da će formirati novu Komisiju o Srebrenici pokušaj da se narodu pokaže kako se ipak nešto radi, a ustvari je to čisto gubljenje vremena, kaže predsjednik Udruženja žrtava i svjedoka genocida Murat Tahirović.
U razgovoru za Vijesti.ba, Tahirović navodi kako su detaljno ustanovljene sve činjenice oko genocida u Srebrenici, a što su svojim presudama potvrdili i Haški tribunal, Međunarodni sud pravde, ali i Evropska unija i mnoge druge zemlje donošenjem rezolucije o samoj Srebrenici.
– I sama prethodna Komisija, koju je formirala Vlada RS, sve to potvrdila je 2005. godine – ističe Tahirović.
Naš sagovornik prokomentarisao je izjavu predsjednika Vlade RS-a Radovana Viškovića, nakon što je najavio da će upravo ovih dana biti formirana međunarodna komisija “koja će istražiti šta se dešavalo u i oko Srebrenice tokom rata, pa i stradanje srpskog naroda u proteklom ratu”.
– Nadam se da će poslije toga istina biti malo drugačija i da ćemo je kao takvu prezentovati međunarodnoj zajednici pa poslije toga, nadam se, da će sud i tužilaštvo uvažiti te činjenice – rekao je Višković.
Tahirović se pita kako istina može biti drugačija od onakve kakva ona zapravo i jeste.
– Vjerovatno predsjednik Vlade RS-a ima neku svoju istinu koja se kosi s međunarodnim pravom i istinom koja je utvrđena o Srebrenici, koju je na kraju krajeva potvrdila i Vlada RS-a, ali, ako ćemo biti krajnje iskreni, i Republika Srbija donošenjem rezolucije o Srebrenici, u kojoj je između ostalog rečeno da se u Srebrenici desio težak zločin, u skladu sa presudom međunarodnih sudova u Hagu – poručuje Tahirović.
Pretpostavlja da će se komisija Vlade RS sastojati od međunarodnih eksperata iz Rusije i Srbije.
– Sve se to radi s ciljem nastavka propagande oko Srebrenice koju imamo na djelu i ovih dana. Ali već smo navikli na odnos vlasti iz manjeg bh. entiteta prema genocidu i na konstantne provokacije. No, nažalost, u BiH nemamo dovoljno uređen pravni sistem koji bi bio spreman sankcionisati takve postupke – dodaje Tahirović.
Naglašava da su u Udruženju žrtava i svjedoka genocida na osnovu Ustava BiH podnosili prijave protiv onih koji su negirali genocid i vrijeđali žrtve – no, bezuspješno.
– Nažalost, pravosuđe u BiH, odnosno konkretno Tužilaštvo BiH, nije našlo za shodno da procesuira počinioce, već su u odgovoru koji su nam dostavili naveli da ne postoje elementi krivične odgovornosti. Još uvijek nemamo sistem koji bi bio u stanju da se nosi s takvim problemom, već je pravosuđe i dalje pod direktnom kontrolom politike – navodi Tahirović.
Potom se kratko osvrnuo i na ovogodišnje obilježavanje dana RS-a.
– Tog 9. januara ovdje u Sarajevu formirana je tzv. srpska republika u BiH, koja je uz podršku Srbije pokrenula jednu mašineriju koja je počinila ogromne zločine na prostoru BiH, koje je završila genocidom u Srebrenici – zaključuje Tahirović.
D.K.
(Vijesti.ba)